Rachunkowość

Jak zmienić biuro rachunkowe?

23/11/2018

Współpraca z biurem rachunkowym to dla wielu osób możliwość swobodnego skupienia się na prowadzeniu swojej działalności. Jeśli ktoś powierza innej firmie pieczę nad swoimi rachunkami, ważnymi dokumentami czy rozliczeniami, ufa zawsze, że wszystko zostanie dopilnowane, zapięte na przysłowiowy, ostatni guzik. Niestety, czasem to zaufanie jest oferowane bardzo na wyrost, bo najwyraźniej jakieś biuro rachunkowe nie wykazuje się należytą skutecznością. Mogą się pojawiać na przykład braki w dokumentacji, albo nie chce brać odpowiedzialności za popełniane błędy, które wynikły ze szkody tej konkretnej firmy i jej pracowników. Dlatego też zdarza się, że – nawet pomimo wieloletniej współpracy – nadchodzi taki czas, gdy konieczna jest zmiana biura rachunkowego na inne. Mnóstwo przedsiębiorców może i chciałoby to uczynić, lecz obawiają się całego zamieszania, które może wtedy wystąpić! Warto zatem dowiedzieć się jakie są ogólne zasady takiej zmiany – by wszystko było możliwie jak najbardziej bezbolesne!

Zmiana biura – kiedy jest nieunikniona?

Nie ma co odwlekać w czasie wydarzeń, które i tak kiedyś będą musiały nastąpić. Zastanów się, czy w Twojej firmie i tak czasem nie panuje chaos – i to właśnie przez problemy z biurem rachunkowym, których to problemów właśnie chciałeś/chciałaś uniknąć! Drobne błędy mogą oczywiście zdarzyć się każdemu – jednak kiedy zauważy się szereg nieścisłości, albo kłopoty trwają przez długi czas, nie ma się co oszukiwać. Decyzja o zmianie biura rachunkowego będzie jak najbardziej słuszna, a nieprawidłowe obliczenia czy nałożenie kar finansowych przez urząd na firmę właśnie przez nie, to już znak, żeby się opamiętać!

Zasady zmiany biura rachunkowego

Biuro rachunkowe tak naprawdę można zmienić w dowolnym momencie. Warto jednak sprawdzić wcześniej jak wygląda kwestia rozwiązania umowy z konkretnym biurem rachunkowym, żeby później nie być zaskoczonym, że tak się to odwleka. Wiadomo, że każdy chce być możliwie jak najbardziej zabezpieczony, więc zwykle jest okres miesięcznego czy 3-miesięcznego wypowiedzenia. Już wtedy należy się rozejrzeć za nowym biurem rachunkowym, ponieważ na pewno trochę czasu minie, nim zapozna się ono z sytuacją firmy. Warto też, by nowe biuro dokonało kontroli istniejących dokumentów – może znajdzie kolejne nieprawidłowości, które trzeba będzie wyjaśnić.

Sprawdzamy nowe biuro rachunkowe przed nawiązaniem współpracy

Z nowym biurem należy podpisać umowę pełnomocnictwa odnośnie reprezentacji w urzędach. Musi także nastąpić przekazanie dokumentów rejestrowych, takich jak KRS, NIP, REGON , umowy spółki. Kiedy zaś odbierzemy już wszystkie dokumenty firmy z poprzedniego biura rachunkowego, możemy na serio zacząć współpracę z nowym biurem. I oby była to dobra zmiana, a poprzednie problemy już nigdy nie powtórzyły się w nowym miejscu! Nowe biuro rachunkowe trzeba wybierać z głową, rozsądnie, opierając się na wielu podstawach. Oczywiście, wszystko musi się odbywać w 100% legalnie, więc nie możemy zapomnieć na przykład o takim szczególe, jak powiadomienie urzędu o zmianie biura rachunkowego. W tym celu należy złożyć aktualizację wpisu przedsiębiorcy do CEIDG za pomocą formularza CEIDG-1.

Jeżeli planujesz zmienić biuro rachunkowe na inne zapraszamy do kontaktu. Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej biura rachunkowego tax-bonus.com.pl.

Only registered users can comment.

  1. Znajomy polecił bardzo dobre biuro z którym jesteśmy do dzisiaj podzielam wcześniejsze opinie jak zmieniać to tylko na takie z polecenia.

  2. Dobrze jest posprawdzać wszystkie pełnomocnictwa bo czasem są nawet takie o których nie wiemy a funkcjonują.

  3. Zmiana zawsze jest trudna ale bywa nieunikniona jeśli biuro rachunkowe olewa klienta. Sam zmieniałem biuro na początku współpracowałem z dużym później wybrałem małe, lepsze podejście do klienta i nie traktują mnie jak kolejnego Kowalskiego.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *