pit przez neta
Rachunkowość

Składanie PIT przez Internet – jak to zrobić?

27/11/2018

Sporządzanie i składanie corocznej deklaracji podatkowej to bardzo nielubiany obowiązek. Większość podatników narzeka nie tylko na często niejasne formularze, ale także na konieczność odwiedzania urzędów skarbowych. A te, podobnie jak niemal wszystkie urzędy w naszym kraju, nie są zbyt przyjazne obywatelowi i są przez niego omijane jak najszerszym łukiem.

Obecnie jednak, mamy możliwość złożenia naszej deklaracji podatkowej, bez konieczności zderzania się z biurokratyczną ścianą, pod postacią urzędników państwowych. Każdy z nas może bowiem przesłać wypełniony na komputerze formularz, drogą elektroniczną. Jest to naprawdę proste, wygodne i przede wszystkim znacznie mniej stresujące. Nie dziwi zatem fakt, iż coraz większa liczba Polaków decyduje się na skorzystanie z tej szansy. Tym bardziej, że dostępne obecnie narzędzia do wypełniania i wysyłania formularzy PIT, są bardzo przyjazne użytkownikowi.

Rozliczamy pita
Rozliczamy PIT przez Internet

PIT przez Internet – kto może to zrobić?

Wciąż wielu osobom wydaje się, iż istnieje mnóstwo ograniczeń, które uniemożliwiają nam wysłanie rocznej deklaracji podatkowej przez Internet. Nie jest to jednak prawdą, cała procedura jest bardzo łatwa i tak naprawdę każdy może skorzystać z tej szansy. Zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy, mają możliwość wypełnienia stosownego formularza, a następnie przesłania go do właściwego urzędu skarbowego drogą elektroniczną.

Błędna jest także informacja o tym, iż potrzebujemy kwalifikowanego podpisu elektronicznego, do tego aby móc spełnić wszystkie formalności. Absolutnie nie ma takiego wymogu, a nasza tożsamość jest potwierdzana w nieco inny sposób. Aby móc wysłać wypełniony już PIT przez Internet, oprócz naszych danych osobowych, musimy jedynie wpisać kwotę przychodu w zeznaniu lub rocznym obliczeniu podatku za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszy niż rok przesyłania deklaracji. W żadnym wypadku, nie musimy zatem zawracać sobie głowy podpisem elektronicznym.

Pit Format online
Okno programu Pit Format

PIT przez Internet – jak go wypełnić i wysłać?

Samo Ministerstwo Finansów zachęca nas do tego, aby ułatwić sobie składanie PIT-u, właśnie poprzez wysłanie do przez Internet. W związku z tym, na stronach rządowych znajdziemy specjalny program do wypełniania deklaracji podatkowych, o nazwie eDeklaracje. Po zapisaniu wtyczki, możemy otworzyć taki elektroniczny formularz, wypełnić go, a następnie wysłać do urzędu skarbowego, właśnie przy pomocy Internetu. Jeśli wszystko się powiedzie, do każdej deklaracji otrzymamy też Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które jest dowodem na to, że złożyliśmy nasz PIT.

Przedsiębiorcy, powinni także zainteresować się szeroką ofertą programów do wypełniania deklaracji podatkowych, które są wyjątkowo przydatne. Jednym z najpopularniejszych obecnie programów tego typu, jest chociażby PIT Format. Użytkownicy cenią go sobie przede wszystkim za niezwykle intuicyjną obsługę i łatwość wypełniania deklaracji. Program przeprowadza nas bowiem krok po kroku przez cały ten proces. Warto zatem odwiedzić stronę pit-format.pl i wypróbować to narzędzie w praktyce.

Only registered users can comment.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *