sitting on
Poradniki

3 koronne zasady podczas wyboru fotela do biura

12/10/2019

Dobrej jakości fotel biurowy zagwarantuje nam wygodę podczas pracy, co jest niezwykle istotne, zwłaszcza kiedy w swojej firmie spędzamy kilka lub kilkanaście godzin dziennie. Czym się kierować podczas wyboru najwłaściwszego fotela?

Wybierz kształt oparcia i siedziska

Przede wszystkim krzesło powinno być wygodne, a jego komfort zależy od oparcia i siedziska. Zwróć uwagę na kształt „pleców” twojego nowego fotela. Oparcie, które jest najbliżej pleców użytkownika i ma maksymalną liczbę punktów styku, jest uważane za najbardziej ergonomiczne. Bardzo ważnym elementem jest zgięcie w okolicy lędźwiowej. Te powinno być dokładnie na poziomie dolnej części pleców, nie niżej, nie wyżej – zapewni ci to odpowiedni komfort i uchroni przed bólem pleców.

armchair office

Zwróć uwagę na obecność występów po bokach pleców – jeśli ich nie ma, to zrezygnuj z zakupu. Zadaniem wszystkich tych elementów jest wymuszenie utrzymania odpowiedniej postawy. Następną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest siedzenie. Optymalna głębokość siedziska występuje, wtedy kiedy siedząc, między zgięciem kolana a końcem siedziska znajduje się odległość na szerokości dłoni. W innym przypadku nacisk pod zgiętym kolanem prowadzi do wzrostu ciśnienia naczyń krwionośnych, obrzęku nóg i ogólnego zmęczenia. Zwróć uwagę na jego kształt. Niewielkie wgłębienie pośrodku siedziska pozwoli ci siedzieć nieruchomo, zamiast się przesuwać.

Wybierz zagłówek i podłokietniki

Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na obecność podłokietników i zagłówka na krześle. Tutaj wszystko zależy od osobistych preferencji, ilości czasu spędzonego na fotelu i tego, do czego ci będzie służyć. Podłokietniki i zagłówki są potrzebne tym, którzy spędzają codziennie w pozycji siedzącej większość swojego czasu w pracy. Zapewnia to maksymalną wygodę – od czasu do czasu połóż głowę na zagłówku, ułóż ręce w wygodnej pozycji i daj sobie kilka minut na odpoczynek.

Jeśli jednak miejsce pracy musi zostać zminimalizowane ze względu na niewielką przestrzeń – możesz z nich zrezygnować. Kiedy twoje ręce ciągle się poruszają, nie będziesz potrzebować podłokietników. Jak wiadomo, stworzenie uniwersalnego fotela, który pasowałoby wszystkim użytkownikom, jest niemożliwe. Dlatego bardzo ważna jest możliwość dostosowania go do potrzeb użytkownika. Biorąc pod uwagę, że wszyscy ludzie są różnej wysokości, producenci powinni stworzyć możliwość dostosowania wysokości fotela do naszych potrze.

office meeting

Bardzo wygodna jest możliwość regulacji kąta oparcia i siedziska. Zwykle im droższe krzesło, tym większa jest jego funkcjonalność. Minimalny zestaw regulacji powinien obejmować dostosowanie wysokości i kąta oparcia.

Rolki

Ważnym czynnikiem przy wyborze fotela są rolki. Prawie wszystkie fotele są domyślnie wyposażone w plastikowe rolki, które nadają się do miękkich wykładzin podłogowych (dywan lub linoleum). Jeśli używasz fotela na płytkach ceramicznych, parkiecie lub laminacie, wybierz raczej rolki gumowane. Takie rolki jeżdżą ciszej i znacznie mniej niszczą powierzchnię podłogi. Sam wygląd rolek jest już kwestią indywidualną.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *