w biurze rozmowa przy kawie
Poradniki

Napoje do biura które zmotywują pracowników do efektywniejszej pracy

17/12/2019

Obecnie rzadko widuję biura bez ekspresu do kawy. Niektóre firmy dostarczają je nawet za darmo, jeśli kupujesz od nich pewną ilość kawy regularnie.

Kawa jako rutyna

Kawa jest de facto jest paliwem, na którym polega wielu informatyków, projektantów, programistów i wszystkich pracowników biurowych. Wynika to z poziomu kofeiny w tym napoju, ale także – i nie można tego lekceważyć – robienie i picie kawy staje się nawykiem. Przestrzeganie codziennej rutyny zapewnia „oczekiwane” stymulujące efekty. Ziarna to nie tylko kofeina.

Uważa się, że kawa pomaga uniknąć chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca i problemy z wątrobą. Ostatnie badanie z udziałem 500 tysięcy ludzi przeprowadzone przez 10 lat wykazało, że im więcej kawy piją ludzie, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że umrą wcześniej. Ponadto kawa poprawia pamięć i funkcje mózgu. Inne badanie wykazało, że jeśli pijesz do trzech filiżanek dziennie, ryzyko choroby Alzheimera zmniejsza się o 65%. Kawa może tymczasowo pomóc niektórym osobom cierpiącym na migrenę podczas ataku bólu głowy, co jest niezwykle pomocne w pracy.

Najlepszą kawę ziarnistą możesz zakupić tutaj https://advancedfood.pl/najlepsza-kawa-ziarnista. Warto dodać, że w biurze najlepiej sprawdza się kawa świeżo mielona, już sam jej aromat podczas mielenia i przygotowania może pozytywnie pobudzić pracowników do działania 🙂

ziarna kawy w filiżance

Herbata i jej zalety

Herbata ma znacznie lepszą reputację. Jego ciągłe stosowanie wiąże się z utratą masy ciała, poprawą funkcji układu odpornościowego i zmniejszeniem ryzyka zawału serca. Ponadto miłośnicy herbaty mają nieco mocniejszą kość i mniejsze ryzyko ich złamania. Herbata pomaga mózgowi i zrelaksować ciało. Zielona herbata zawiera aminokwas L-teaninę, która pomaga uspokoić się i mniej reagować na stres. Herbata działa przeciwzapalnie: ma więcej przeciwutleniaczy niż kawy.

Sok pomarańczowy

Spożywanie soku pomarańczowego pomaga poprawić zdolności umysłowe osób pracujących. Znacząca poprawa pamięci, mowy i czasu reakcji zaobserwowano po 2 miesiącach regularnego picia soku. Według naukowców chodzi o flawonoidy, naturalne substancje zawarte w pomarańczach. Najwyraźniej takie związki poprawiają pamięć poprzez aktywację szlaków sygnałowych w hipokampie, obszarze mózgu związanym z uczeniem się i przechowywaniem informacji. Naukowcy nie wiedzą dokładnie, jak to działa, ale uważają, że flawonoidy mogą poprawić krążenie krwi, chronić neurony przed uszkodzeniem oksydacyjnym i zwiększyć wydajność, z jaką neurony przekazują sygnały.

Niemniej jednak wyników nie należy uważać za zalecenie codziennego picia takiej ilości soku pomarańczowego. W końcu wciąż zawiera dużo cukru, który jest szkodliwy dla organizmu, o czym nie należy zapominać. Dodatkowo w pracy duża liczba cukru może negatywnie wpływać na naszą zdolność koncentracji.

Dodatkowo nie tylko sok pomarańczowy jest jednym ze źródeł zdrowych flawonoidów. Te znajdują się również w innych owocach – na przykład w jagodach. Według naukowców nawet niewielkie zmiany w diecie związane ze wzrostem spożycia owoców i warzyw bogatych we flawonoidy mogą przynieść znaczące korzyści dla zdrowia mózgu.

Bez względu na wybór napoju do pracy, zdecydowanie powinniśmy unikać słodzonych napojów gazowanych, które zdecydowanie nie przyczynią się do poprawy jakości pracy i poziomu koncentracji.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *