serce na szybie
Poradniki

Szyba prysznicowa – szklana czy plastikowa?

15/04/2022

Wygodne kabiny prysznicowe coraz częściej zastępują wanny. Mamy z nimi do czynienia nie tylko w niewielkich łazienkach, ale i w imponujących przestrzeniach, trudno wiec utrzymywać, że odpowiadają za to jedynie względy praktyczne. Oczywiście, poziom zadowolenia z kabiny nie zawsze można określić jako jednakowo wysoki. Przed zakupem konieczne staje się odpowiedzenie sobie na przynajmniej kilka pytań. Jedno z najważniejszych dotyczy tego, czy lepszą opcją jest decyzja o zakupie kabiny z szybą szklaną, czy też z tą, która została wykonana z plastiku.

Szkło czy plastik – dlaczego materiał jest tak ważny?

Rodzaj materiału, jaki został wykorzystany w procesie produkcji kabiny ma kluczowe znaczenie dla trwałości takiego rozwiązania. Przesądza także o tym, czy łatwo będzie utrzymać je w czystości, ma też ogromne znaczenie wówczas, gdy analizujemy walory wizualne kabiny. Jest też głównym czynnikiem wpływającym na cenę danego modelu. Ten ostatni argument jest szczególnie dobrze widoczny wtedy, gdy przyglądamy się kabinom wykorzystującym szkło hartowane. Te potrafią być nawet dwa razy droższe niż ich odpowiedniki wykonane z akrylu. Co ciekawe, zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku należy pamiętać o zabezpieczeniu powierzchni pionowych. W innych okolicznościach mogą zacząć się na nich osadzać pozostałości środków higienicznych oraz wody.

Szyba prysznicowa szklana i jej specyfika

Szkło wykorzystywane do produkcji kabin prysznicowych, nigdy nie jest rozwiązaniem przypadkowym. Oczekuje się od niego, że będzie spełniać normy, musi posiadać także odpowiednią grubość. Dziś dominuje szkło hartowane. Jego grubość waha się i może wynosić od 6 do nawet 12 milimetrów. Decyduje konstrukcja samego sanitariatu, choć dobrze jest pamiętać o tym, że im grubszy jest materiał, tym większa trwałość charakteryzuje kabinę. Szyba z dość grubego szkła zwiększa też poziom bezpieczeństwa domowników korzystających z łazienki.

nowy prysznic

Wybór kabiny ze szklaną szybą, choć droższy niż zakup modelu z szybą plastikową, jest często opisywany także jako bardziej prestiżowy. Eksperci zwracają też uwagę na to, że szyby szklane charakteryzuje niewymuszona elegancja i ponadczasowość. Zwykle utożsamia się je z wnętrzami nowoczesnymi, w tych bardziej klasycznych sprawdzają się jednak nie mniej dobrze.

Szyba plastikowa w kabinie prysznicowej

Decyzja o zakupie kabiny z szybą plastikową może być uzasadniana na wiele sposobów, warto jednak zwrócić uwagę na to, że przemawiają za nią przede wszystkim względy praktyczne. Mówimy o znacznie mniejszym wydatku, co dla wielu ludzi wydaje się mieć kluczowe znaczenie. Co ważne, utrzymanie w czystości szyby plastikowej jest mniej skomplikowane niż jej szklanego odpowiednika. Producenci nie stronią przy tym od dodatkowych powłok ochronnych sprawiających, że sprzątanie jest jeszcze prostsze. Nie oznacza to jednak, że właśnie natrafiliśmy na tanie rozwiązanie wolne od wad. Nie można zapominać przecież o tym, że problemem plastiku jest znacznie niższa trwałość. Jest też mniej odporny na uszkodzenia mechaniczne niż miało to miejsce w odniesieniu do szkła hartowanego.

Więcej przydatnych artykułów w tej tematyce znajdziesz na armadesi.pl – sklepie z luksusową armaturą łazienkową.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *